Sivusto ei tue käyttämääsi selainta. Suosittelemme selaimen päivittämistä uudempaan versioon.

Vastauksia ministeriöiden lausuntopyyntöihin

Lisätty 02.09.2018

Ympäristöministeriön lausuntopyyntö vesienhoitosuunnitelmiin

5.6.2018 lähetimme lausunnon vesienhoitosuunnitelmiin virtavesien ja vapaana virtaavien jokiemme tulevaisuudesta sekä nykytilasta. Vesienhoitosuunnitelmia aloitetaan päivittämään vuosille 2022 - 2027. Kyselyn tarkoituksena oli kerätä tietoa suunnittelua ja toteutusta varten.

  

Hallituksen esitys vesiliikennelaiksi ja eräiksi siihen liittyviksi laeiksi

Lähetimme melontaa koskevista kohdista lausunnon Liikenne- ja viestintäministeriölle 15.8.2018. Uudistuksen tavoitteena on vesiliikenteen käyttäytymistä koskevan sääntelyn ajanmukaistaminen, viranomaisten roolien ja tehtävien selkeyttäminen sekä sääntelyn sujuvoittaminen. Tavoitteena on myös automaation mahdollistaminen sekä vesiliikenteen turvallisuuden ja vastuullisen veneilyn lisääminen.

Vastauksia ministeriöiden lausuntopyyntöihin